Založ si blog

frustrácia z nerozvoja cyklodopravy

Ak sa pozrieme na Bratislavu, mala by mať všetky podmienky na rozvoj cyklodopravy: je vcelku rovinatá, má široké socialistické chodníky a cesty, primátor je cyklodoprave naklonený, župan tiež. Ale skutek utek.

Staré veci sa nepodarilo opraviť: Maťaščíkov most Apollo a jeho okolie je stále cyklozverstvo, Eurovea stále nedala do súladu svoju stavbu s územným plánom, priechody pre chodcov v centre mesta stále preferujú autá, bajkšéring sa vzhľadom na chabé zadanie nezadaril, nový Starý most je stále cyklokatastrofa (opäť ten Maťaščík), trnavské mýto a centrál stále nedoplnili akúkoľvek cyklodopravu, Riverpark začal nasadzovať cykloretardér namiesto toho aby priznal obchádzanie územného plánu, útok Penty vo forme Pribinovej opätovne s cieľom vytlačiť cyklo a pešiu dopravu z centra, …

 

Staré Mesto s Rosovou neurobilo pre cyklodopravu absolútne vôbec nič (teda nič pozitívne, tých negatív by bolo…), Ružinov a Nové Mesto sa pomaličky snažia, Petržalka veľmi sporadicky (aj keď je úplne rovinatá a teda skoro dokonalá). Starz so Szaboovou, no čosi robia ale výsledky sú často smiešne. Ako keby ich robil človek čo nechodí bajkom po meste.

 

Pripravované veci sú tiež zlé: Národný futbalový štadión chce odpíliť cyklotrasu na Kalinčiakovej, rozširovanie Jarošovej na úkor možného cyklochodníka (ako to že tam ešte nie je???), rozširovanie Tomášikovej bez akejkoľvek cykloštruktúry, Židovská a podhradie zase bez bicyklov, opätovné nezmyselné pokusy o rozšírenie nábrežia o ďalší pruh (v úplnom centre mesta!!!), ďalšie a ďalšie reklamné pútače a značky uprostred chodníkov, ďalšie a ďalšie parkovanie na chodníkoch, pokusy vlákať ďalšie autá do centra (pokusy o parkoviská na Kamennom námestí a námestí Slobody), Šafárikovo námestie bez prechodov pre chodcov a cyklistov (lebo “Priame prepojenie teda nie je možné”), železničiarsky mantáci pokúšajúci sa pokaziť čo dobré zostalo (hlavná stanica a trnavské mýto), ďalšie motivovania vodičov aby čo najrýchlejšie vpálili do zákruty a križovatky (čo na tom že tam môže byť chodec alebo cyklista), odialovanie zástavok MHD čo najďalej od seba (aby sa pri prestupe nachodili ľudia čím viac), v územných plánoch sa pešia a cyklodoprava nespomína (česť tým dvom výnimkám), cyklostojany v rámci škôl a verejných budov sú skôr výnimka, …

 

celkovo sa v politike mesta za rok nič nezmenilo: magistrát stále chce čím viac aút v meste.

 

Dokedy to budeme tolerovať?

 

Napriek tomu že sa tvári, že to nie je pravda, stále preferuje výhradne IAD. Akákoľvek iné formy prepravy je v Bratislava zakázaná (o chvíľu). Takže jazdite na bicykli, kým je to ešte legálne.

 

 

 

PS: jediné pozitívne čo som našiel je legalizácia jazdy bicyklom cez Novomestské podhorie, možnosť používať MHD na prepravu bicyklov, legalizácia vjazdu bicyklom na medzinárodnú cyklotrasu, vypli sa semafory na Kamennom, a to je asi všetko (možno ešte zopár osadených cyklostojanom a veľmi teoreticky to nevydarené zverstvo na košickej). Budem rád ak doplníte niečo čo som nenašiel…

Piatková cyklojazda

28.07.2015

Ako každý mesiac, aj tento posledný piatok v mesiaci sa koná cyklojazda criticalmass. V piatok od 18h na pár km kľudným tempom po Bratislave. Zoberte aj deti aj rodičov... piatok 31. júla 2015, viac »

Podporte bezpečnejšiu dopravu

10.07.2015

Ministerstvo vnútra pripravovalo novelizáciu zákona o cestnej premávke. Mala postihovať cestných pirátov a zlepšiť bezpečnosť, ale neurobila to. Aby sme napravili neaktivitu z dielne Ministerstva viac »

Najväčší smoliari volieb

17.11.2014

Skončili sa komunálne voľby, kto bol najväčší smoliar? Emília Marčoková v Prahe prehrala o 5 hlasov! Vo väčších mestách asi vedie Grendel. Chýbalo mu 25 hlasov, teda 0,6%. V menších viac »

žilina

Žilina pripravuje nízkoemisnú zónu. Nie všetci sú za

23.03.2017 15:00

V Žiline chcú obmedziť vjazd vozidiel do historického centra mesta. Nielen zmenou poplatkov za vstup, ale aj úplným zákazom pre staršie autá.

Beata Szydlová

Szydlová pripustila, že Poľsko nepodpíše vyhlásenie z rímskeho summitu EÚ

23.03.2017 14:58

Poľská premiérka Beata Szydlová pripustila, že Poľsko nepodpíše záverečné vyhlásenie zo summitu EÚ v Ríme, ak v ňom nebudú klauzuly, ktoré Varšava považuje za zásadné.

Francúzsko, Notre Dame

Belgická polícia zatkla vodiča, ktorý sa snažil zraziť chodcov

23.03.2017 14:58, aktualizované: 15:08

Polícia v belgických Antverpách uviedla, že zadržala muža, ktorý sa snažil autom vo veľkej rýchlosti zraziť ľudí.

Rex Tillerson

Tillerson nariadil tvrdšie previerky časti žiadateľov o víza

23.03.2017 14:10

Americké diplomatické misie v zahraničí dostali v posledných dňoch úlohu zaviesť prísnejšie previerky žiadateľov o víza, ktorých rizikovosť majú hodnotiť.

michal

Som človek, čo žije v Bratislave a je cyklista. Áno, aj takí existujú...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 181961x
Priemerná čítanosť článkov: 2303x

Autor blogu